Бременността причинява изменения в почти всяка част от тялото на жената, включително и в очите.
По време на бременност се наблюдават промени в нивата на хормоните, метаболизма, както и задържане на течности, които могат да доведат до засягане не зрението.
Сухо око
Хормоналните промени могат да доведат до редуциране на производството на сълзи, което може да е съпроводено с парене, усещане за чуждо тяло, чувствителност към светлина, сърбеж, а също така и непоносимост към контактни лещи. В такива случаи, цел облекчаване на симптомите, се препоръчва употребата на изкуствени сълзи без консерванти. Повечето от тези капки са безопасни за употреба по време на бременност, но винаги трябва да се използват след консултация с офталмолог!
Оток на клепачите
При бременност често се наблюдава подуване на клепачите или зоната около очите в резултат на хормоналните изменения, водещи до задържането на течности. Понякога подпухналостта около очите може да бъде причинена от опасно състояние, наречено прееклампсия, особено ако е свързано със замъгляване на зрението.
Изменения на вече съществуващо очно състояние
Бременността може да повлияе върху съществуващите очни състояния и заболявания, както в положителна, така и в негативна посока.
Глаукома
По принцип по време на бременност се наблюдава тенденция за понижаване на вътреочното налягане, което е благоприятно явление. Най-важното действие, което трябва да предприемат страдащи от глаукома жени, планиращи бременност или, които са вече бременни, е задължителна консултация с очен лекар относно безопасността на препарата (капките) за понижаване на вътреочното налягане, тъй като някои от тях може да доведат до увреждане на плода!
Диабетна ретинопатия
Бременността може да увеличи тежестта и прогресията на диабетна ретинопатия, поради което жените, страдащи от диабетна ретинопатия трябва да се консултират преди бременността с офталмолог и ендокринолог. Стриктният контрол на кръвната захар и кръвното налягане са много важни.
Лазерна операция за корекция на зрението по време на бременност?
Препоръчително е избягването на всякакви интервенции по време на бременност, а също и до шест месеца след раждането на детето, тъй като през това време зрението Ви може да продължи да се променя.
Въпреки, че се смята, че лазерната корекция на зрението не повлиява бременността, извършването й в този период от живота на жената може да доведе до прекомерна или недостатъчна корекция, което може да наложи повторна операция в по-късен етап.
Кога трябва да посетите очния си лекар?
Въпреки че повечето промени в зрението по време на бременност не са свързани със сериозен здравословен проблем, те трябва да бъдат съобщени на Вашия лекар.
Потърсете помощ от офталмолог, ако забележите:
отслабване на зрението;
двойно виждане;
светкавици;
слепи петна;
зачервени очи;
болка в очите;
Прееклампсия
Прееклампсия е сериозно здравословно състояние, което се проявява главно след 20-та седмица на бременността с високо кръвно налягане и нарушения в чернодробните и бъбречните функции.
Очните прояви на прееклампсия са:
Замъглено зрение
Непоносимост към светлина
Светкавици
Дефекти в зрителното поле
Метаморфопсии, при която правите линии изглеждат вълнообразни и изкривени
Пълна слепота в редки случаи.
Високото кръвно налягане може да причини удар, който засяга зрителната кора на мозъка. Той може също да засегне зрителния нерв и да предизвика исхемична оптична невропатия. Също така повишеното кръвно налягане може да повлияе на ретината и да причини кръвоизлив, запушвания на вената на ретината, както и серозно отлепване на ретината.
Централен серозен хориоретинит и бременност
Централният серозен хориоретинит е състояние, при което се наблюдава наличие на серозна течност под областта на макулата в ретината (мястото за най-ясно виждане). По-често се среща при мъже, но бременността счита за рисков фактор за развитие на състоянието при жените поради хормонални промени, които засягат пропускливостта на кръвоносните съдове.
Comments